Географія 10 клас Урок №2
Тема. Методи економіко-географічних досліджень. Видатні економіко-географи світу
Тема. Методи економіко-географічних досліджень. Видатні економіко-географи світу
Мета. актуалізувати та поглибити знання про економіко-географів та методи економіко-географічних досліджень; ознайомити з основними принципами виділення
історико-географічних регіонів світу; розвивати уміння працювати із схемами та
картами; робити повідомлення; виховувати інтерес до вивчення курсу.
Обладнання. Політична карта світу, атласи, мультимедійна презентація, фотографії видатних економіко-географів
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний
момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
- Фронтальне опитування
1. Що вивчає соціально-економічна географія світу?
2. Які науки входять до складу комплексної науки "Соціально-економічна географія світу"?
3. Чи потрібні сучасній людині знання соціально-економічної географії?
4. Які джерела знань допоможуть нам при вивченні предмету?
II. Мотивація
навчальної та пізнавальної діяльності
Кожна наука у своєму становленні використовує різноманітні методи досліджень. У формуванні знань соціально-економічної географії зробили свій внесок багато географів минулого та сучасності.
ІІІ. Вивчення
нового матеріалу
Методи дослідження науки — це системи
прийомів і способів пізнання загальних закономірностей і вивчення конкретних
об’єктів. Економічна і соціальна географія світу використовує методи як суто
географічні, так і загальнонаукові. Основними
методами економіко-географічних досліджень є: статистичний, картографічний,
порівняльний, історичний, економіко-математичний, наукової систематизації,
районування. Особливе місце посідає метод географічного прогнозування. Без
прогнозу неможливо уявити перспективи розвитку
будь-якої країни або території. Унікальні можливості
визначення взаємозв’язків об’єктів, процесів і явищ надають ГІС
(геоінформаційні системи).
У сучасному світі існує понад 200 країн, кожна з яких індивідуальна і неповторна. Країни і регіони світу
різняться природними та економічними умовами, культурною та етнічною
специфікою населення. Скільки ж потрібно часу, для того щоб вивчити кожну
країну?
Цю, на перший погляд, складну задачу можна
розв’язати за допомогою методів наукової систематизації та районування, групуючи
країни світу на підставі конкретних ознак.
Завдання 1. Розгляньте карту атласа
«Історико-географічні регіони світу» та спробуйте визначити критерії, за якими
відбувся розподіл країн на певні групи.
Кількість основних регіонів світу визначається різними вченими по-різному. Основними макрорегіонами світу є Європа, Азія,
Англо-Америка, Латинська Америка, Африка, Австралія та Океанія.
Багато
історико-географічних регіонів відрізняються складною внутрішньою структурою,
тобто в їхніх межах виділяють дрібніші одиниці — субрегіони. Наприклад, в межах
Азії виділяють такі субрегіони: Центральна Азія, Південно-Східна Азія,
Південно-Західна Азія, Південна Азія, Північна Азія, Східна Азія, — кожний з
яких відрізняється спільністю певного набору ознак.
Завдання 2. Назвіть видатних вітчизняних вчених
економгеографів. Пригадайте, які дослідження ними проводилися в області
соціально-економічної географії.
Найбільш відомими вітчизняними вченими економгеографами
є П. П. Чубинський, С. Л. Рудницький, К. Г.
Воблий, О. Т. Діброва.
- Перегляд презентації "Видатні економіко-географи світу"
- Виступи учнів з повідомленями
Завдання 3. Користуючись картою «Історико-географічні
регіони світу», визначте, в якому європейському субрегіоні знаходиться
Україна. На підставі критеріїв виділення історико-географічних регіонів
доведіть або спростуйте відношення нашої країни до певного субрегіону.
• Сучасна соціально-економічна географія
використовує різноманітні методи досліджень. Особливо швидко розвиваються
методи, засновані на широкому використанні інформаційних технологій, які
дозволяють узагальнювати та аналізувати відомості з багатьох джерел.
• На підставі сукупності критеріїв з метою
полегшення вивчення країн світ поділяють на такі історико-географічні регіони:
Європа, Азія, Африка, Австралія, Океанія, Англо-Америка, Латинська Америка.
1. Підручник, опрацювати § 1 (до кінця).
2. Скласти опорні схеми: «Методи географічних досліджень», «Видатні еономіко-географи світу»
Немає коментарів:
Дописати коментар