вівторок, 25 жовтня 2016 р.

Урок географії у 10 класі

Географія, 10 клас                                                                   Урок 16

Тема:  Сучасне світове господарство. Міжнародний географічний поділ праці (МГПП).  Етапи формування світового господарства

Мета: сформувати систему знань про світове господарство, міжнародний географічний поділ та інтеграцію праці, закономірності розвитку світового господар­ства і його структуру; з'ясувати місце України у світовому господарстві; розви­вати уміння аналізувати динаміку розвитку світового господарства, глобальне світосприйняття учнів; виховувати любов до Батьківщини, повагу до думки однокласників.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: політична карта світу, підручник, атласи, таблиця «Етапи розвитку світового господарства», телефон Samsung,  чай з Щрі – Ланки, схема «Чинники формування господарства».

ХІД УРОКУ
I.  Організаційний момент
Прийом «Загадка»
Вчитель: Перш ніж перейдемо до вивчення нової теми, відгадайте загадку: Вона триває мить, а згадка про неї може залишитися в серці надовго. Вона безцінна. Але кожен не настільки багатий, щоб не потребувати її, і не настільки бідний, щоб не потребувати її. Що це?
Актуалізація опорних знань і умінь учнів
 Прийом «Тестова перевірка»
Тести додаються
III.      Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
З давніх часів навіть величезні імперії не могли повністю забезпечити се­бе всіма необхідними товарами та послугами, внаслідок чого виникала потре­ба завозити з інших країн товари, яких не вистачало, та можливість продавати в інші країни надлишок своїх товарів. Торгівля між країнами обумовила вста­новлення стійких різнобічних взаємозв'язків між ними та утворення світового господарства.
Світове господарство стосується кожного з нас безпосередньо. Скажіть, яким чином? Наприклад, ми ж вживаємо цукерки, але хто їх виробляє. Ось, подивіться, хто виробник цих цукерок? А телефону? Яким чином перелічені товари потрапили в Україну, коли виробництво зосереджено на досить значній відстані від нас?
Так, дійсно,  ми корис­туємося речами, виготовленими (вчитель показує країни на політичній карті світу)  в Туреччині, Польщі, Китаї, країнах Європи, п'ємо каву з Бразилії, чай з Індії. В Україні чимало вітчизняних товарів міс­тять складові, вироблені за її межами. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розвитку, продовжує змінюватися й у наші часи. Які особливості має сучасне світове господарство та які чинники на нього впливають, ви дізна­єтеся сьогодні на уроці.
IV. Оголошення теми і мети уроку.
Тема:  Світове господарство. Міжнародний географічний поділ праці.
Етапи формування світового господарства.
V. Вивчення нового матеріалу
1.      Світове господарство
Прийом «Проблемне питання»
Що, на вашу думку, означає поняття «світове господарство»?
Пояснення вчителя: Світове господарство — історично складена сукупність національних гос­подарств усіх країн світу, пов'язаних між собою всесвітніми економічними зв'язками, в основі яких лежить міжнародний поділ праці.
Запишіть у зошити визначення цього поняття.
Прийом «Пригадай»
А що означає поняття «національне господарство»? «економічні зв’язки»?
(Національне господарство - це поєднанням підприємств і установ у межах території країни, що задовольняють матеріальні й духовні потреби населення; економічні зв’язки – здійснюють у формі міжнародної торгівлі, міжнародної спеціалізації та кооперування, вкладення капіталів, обміну робочою силою, науково-технічною інформацією, послугами.)
Розповідь вчителя: На формування господарства країни можуть  впливати певні чинники. Які? Назвіть, будь ласка (учні висувають припущення). Прийом «Аналіз схеми»
Схема «Чинники формування господарства»:
Ø  природно-ресурсний потенціал;
Ø  трудові ресурси;
Ø  економіко-географічне положення;
Ø  історія формування господарства.

Господарство держави

Галузі спеціалізації

Міжнародний поділ праці
 


Міжнародні економічні відносини

Світове господарство
Розповідь вчителя: Вважають, що світове господарство остаточно склалося в кінці XIX — на початку XX ст. і пройшло у своєму розвитку три етапи: аналіз таблиці «Основні етапи становлення світового господарства».

п.н.
Етап
Період
Стадія (переважна сфера розвитку)
1
Зародження
до середини. ХХст.
Аграрна (сільське господарство)
2
Становлення
II половина ХIXст. -  середина XX ст.
Індустріальна (обробна промисловість)
3
Розквіт
з кінця XX ст.
Постіндустріальна (сфера послуг)

Учні замальовують таблицю «Основні етапи розвитку світового господарства».
Прийом «Опорний конспект»
Світове господарство — складна система, в якій розрізняють такі структури: Які? Запишіть самостійно у вигляді схеми. Назвіть, що ви записали7
                                             Структура господарства

                          Галузева                                                Територіальна
Прийом «Пригадай»
-          Що означає поняття «галузева структура господарства»?
-          Що означає поняття «територіальна структура господарства»?
Розповідь вчителя: У сучасному світовому господарстві виділяють три головних економічних ядра. Які?
Робота з підручником: Знайдіть у тексті підручника головні економічні ядра світового господарства.
(Європейське (на чолі з Німеччиною), Амери­канське (з провідною роллю США), Азіатсько-Тихоокеанське (з керівною роллю Японії)).
Прийом «Роблю висновки» (учні роблять висновки про: що таке світове господарство; які чинники впливають на розвиток господарства країни; етапи становлення світового господарства).
2.      Міжнародний географічний поділ праці
Прийом «Проблемне питання»
На вашу думку, господарство різних країн світу має однакову спеціалізацію? Обґрунтуйте.
Розповідь вчителя: Так, дійсно, господарство в різних країнах різне. Одна країна спеціалізується на випуску однієї продукції, інша – на іншій. Тому існує міжнародний поділ праці.
Міжнародний географічний поділ праці (МГПП) — вища форма суспільного поділу праці, що виражається в спеціалізації окремих країн у виробництві пев­них видів продукції, послуг і подальшому обміні ними.
Спеціалізація окремих країн у виробництві певних видів продукції і послуг передбачає їх виробництво у розмірах, які набагато перевищують власні потре­би країни-виробника. Так формуються галузі міжнародної спеціалізації, які орієнтовані на експорт продукції і в першу чергу визначають «обличчя» країни у міжнародному розподілі праці.
Які ви знаєте країни, які поставляють на світовий ринок свою продукцію, сировину? (Саудівська Аравія є постачальником на світо­вий ринок нафти, Канада — зернових, Замбія — міді, Японія — робототехніки, радіоелектроніки, автомобілів, капіталу).
Прийом «Проблемне питання»
 Які країни менше залежать від коливань цін на сві­товому ринку: ті, які постачають 1—2 види продукції, або ті, які постачають більше видів продукції? Відповідь обґрунтуйте. Наведіть приклади.
Розповідь вчителя: Головною рушійною силою розвитку світового господарства на рубежі ХХ-ХХІ ст. є глобалізація.
Робота з підручником: Знайдіть у тексті параграфа визначення поняття «глобалізація».
Розповідь вчителя: Глобалізація - об'єктивний процес формування єдиних принци­пів світового устрою. Глобалізація охоплює всі сфери життя сучасного суспіль­ства — економічну, політичну, соціальну. В економічній сфері глобалізація по­силила взаємозалежність країн і призвела до формування єдиного економічного простору. Важливими ознаками глобалізації є транснаціоналізація й інтег­рація.
Транснаціоналізація — це перенос господарської діяльності поза межі кра­їни. Прикладом транснаціоналізації є утворення транснаціональних корпора­цій (ТНК).
Робота з картами атласу: Ознайомтеся з матеріалами атласу про найбільші ТНК світу. По­ясніть, чому країнами базування ТНК є економічно розвинені держави.
Пояснення вчителя: Міжнародна економічна інтеграція — процес встановлення глибоких та стійких взаємозв'язків між групами країн та проведення ними злагодженої міждержавної економічної політики.
Основні форми міжнародної економічної інтеграції:
*      зона преференційної торгівлі
*       зона вільної торгівлі
*       митний союз
*       спільний ринок
*       економічний союз.
Результатом міжнародної економічної інтеграції є формування міжна­родних економічних угруповань (Європейський Союз, Північноамериканська зона вільної торгівлі (НАФТА), Ліга арабських держав (ЛАГ), Африканський Союз, Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) та ін.).
Прийом «Проблемне питання»:
На виробництві якої продукції спеціалізується Україна в МГПП?
Прийом»Роблю висновки».
V. Закріплення нових знань і умінь учнів
Соціогеографічний практикум (робота в парах).
 Незважаючи на об'єк­тивність глобалізації, у світі існує багато противників цього процесу. Спро­буйте подивитися на глобалізацію сучасного світу очима прихильників та противників. Визначте позитивні та негативні наслідки глобалізації для країн світу.
VI. Підсумок уроку
 (Учні разом з вчителем виставляють оцінки за роботу на уроці).
VII. Домашнє завдання
1-6  Опрацювати §.
7-9              На контурній карті світу позначте найбільші країни-експортери природної сировини на світовий ринок (кам’яне вугілля (Росія), природний газ(Росія, Іран, Ірак), нафта (Саудівська Аравія, Кувейт, Росія, Великобританія), залізна руда (Бразилія, Росія, Канада, Україна), боксити (Австралія), сірка (Великобританія).

10-12       Підготувати повідомлення на основі даних преси, телебачення та Інтернету за темами: «Інтеграція України в світову економіку»; «ТНК і Україна»; «Найбільш потужні інтеграційні об'єднання у світі».

Немає коментарів:

Дописати коментар