вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Урок географії у 6 класі

Географія, 6клас                                                   Урок 10  
Тема. Визначення напрямів на місцевості.  Компас.  Поняття про азимут
Мета: поглибити і систематизувати знання про способи орієнтування на місцевості, ввести поняття «азимут» та навчити учнів визначати за планом азимути об’єктів; розвивати практичні вміння орієнтуватися на місцевості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: атласи, план місцевості, підручник, компаси, транспортири, креслярське приладдя.

ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
·         Бліц-опитування
1.      Що означає «орієнтуватися»?
2.      Що таке горизонт?
3.      Що таке лінія горизонту?
4.      Скажіть латинською мовою «полуденна лінія».
5.      Які є способи орієнтування на місцевості?
6.      Як називається прилад для орієнтування на місцевості?
7.      Назвіть основні сторони горизонту.
8.      Назвіть проміжні сторони горизонту.
·         Прийом «Художник»
1. Якщо ви уважні і знаєте чітко сторони горизонту, ви зможете намалювати за цією інструкцію предмет. Назвіть його.
Від точки А відкласти на схід 1 клітинку, на північний схід 1, на північ 2, на захід 2, на північ 1, на захід 9, на південь 4, на південний схід 2, на захід 5, на південний схід 2, на схід 11, на північний схід 2, на захід 5, на північний схід 2, від точки А на північ 2, на схід 1, на південь 1, на захід 1.
 III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Прийом «Практична теорія»
Усім відомо, що за допомогою компасу можна точно зорієнтуватися на місцевості та рухатися у потрібному напрямку за основними та проміжними сторонами горизонту.
А що роботи, якщо напрямок вашого руху не збігається із жодним з відомих вам напрямків? У такому випадку вам стануть у пригоді знання про азимут та вміння ним користуватися.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Що таке азимут (робота з рисунками в підручнику)
Азимут (з арабської — шлях, напрямок) — кут між напрямком на північ та напрямком на певний предмет. Він визначається в градусах.
Компас має кругову шкалу, розбиту на 360°. Напрямок на північ відповідає 0°або 360°. Відлік азимуту за компасом ведуть від напрямку на північ за рухом стрілки годинника. Наприклад, напрямок на схід відповідає азимуту 90°, на південь — 180°, на захід — 270°. Щоб визначити азимут, компас повертають так, щоб поділка 0 збіглась з темним кінцем стрілки. Потім слід повертати кільце компаса, доки лінія від прорізу до мушки не встановиться у напрямку на предмет. Мушка покаже на шкалі величину азимута в градусах.
2.Як рухатися за азимутом (демонстрація руху за азимутом) Зорієнтуйте компас за сторонами горизонту. Знайдіть на циферблаті компаса число, що показує величину азимута, за яким вам потрібно пройти першу відстань. Покладіть на скло компаса тоненьку паличку так, щоб вона з’єднала центр стрілки з цим числом. Паличка вкаже напрямок руху. Якщо напрямок палички збігається з яким-небудь видимим предметом на місцевості, наприклад високим деревом, то компас можна сховати і рухатися в напрямку цього дерева, відраховуючи дорогою потрібну кількість кроків. Якщо ж такого предмета немає або ви йдете лісом, то потрібно тримати компас перед собою так, щоб його нульова поділка збігалася з темним кінцем стрілки, і йти у заданому напрямку. Знаючи азимут свогошляху, можна рухатися вночі, в туман, метелицю або в густому лісіі вийти до наміченої мети.
Висновок 1. Рухаючись за азимутом, слід ретельно дотримуватися обраного напрямку руху.
3.Вимірювання відстаней на місцевості
Виміряти відстань на місцевості можна рулеткою, кроками та за часом, витраченим на ходьбу.
4.GPS-навігація (всесвітня система розташування)
GPS-навігатор — пристрій, який отримує сигнали глобальної навігаційної системи з метою визначення поточного місця розташування пристрою на Землі. Багато приймачів GPS вбудовані в мобільні телефони.
За можливістю — демонстрація GPS.
Висновок 2. Сучасні навігаційні пристрої дозволяють точно визначити своє місцезнаходження. Проте у густому тумані, в приміщенні або під землею зв’язок із супутником порушується, тому варто знати інші способи орієнтування.
Завдання
1. Туристи рухались за такими азимутами: 90°, 45°, 225°. Укажіть напрями руху туристів.
2. Тунель почали копати з двох боків. З одного кінця проходку вели за азимутом 315°. За яким азимутом слід іти з іншого кінця тунелю щоб прохідники зустрілись? (315 + 180° = 495°; 495 - 360° = 135°)
На місцевості азимут визначають за допомогою компаса. Спершу коробочку компаса повертають так, щоб поділка 0° збіглася з темним кінцем магнітної стрілки. Потім обертають кільце компаса, поки лінія від прорізу до мушки не встановиться у напрямі на предмет. У тому місці, де мушка перетинає шкалу, визначають величину азимута.
Робота з компасом. Визначити азимути на предмети, що знаходяться в класі.
Робота з підручником. Прочитати про рух за азимутом на місцевості.
Робота з планом місцевості. За допомогою транспортира визначити азимут на плані в атласі від вітряка на висоті 151,8 до джерела Чистого та до озера Чорного (уріз води 139,5). 
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок
1. Тест
І-й варіант

ІІ-й варіант
3
північ
5
5
південь
4
1
північний схід
2
4
південний схід
1
2
захід
3
6
45°
8
7
180°
6
8
270°
7
У якому напрямі від Києва знаходиться:
1) Чорне море?
2) Полтава?
3) Каспійське море, якщо його азимут 135°?
4) Баренцове море, яке лежить за азимутом 0°?
5) Столиця європейської держави, якщо її азимут 270°?
6) Місто Санкт-Петербурґ, якщо його азимут 360°?
7) Азовське море?
8) У якому напрямі учні повертатимуться з екскурсії, якщо на екскурсію вони рухалися за азимутом 225°?
9) Яким є азимут на предмет, що міститься на заході?
10) За яким азимутом учень повертатиметься зі школи додому, якщо школа розташована за азимутом 0°?
11) Яким є азимут предмета, розміщеного на північному сході?
12) За яким азимутом зайде Сонце у день весняного рівнодення, якщо зійшло воно у напрямі 90°?
13) За яким азимутом треба іти до предмета, розміщеного на півдні?
Відповіді: І-й варіант 5, 4, 4, 3, 2, 3, 4, 6, 8, 7, 6, 8 ,7; ІІ-й варіант 4, 1, 1, 5, 3, 5, 1, 8, 7, 6, 8, 7, 6.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф у підручнику.

Немає коментарів:

Дописати коментар