Географія, 6 клас Урок №12 Тема: Масштаб та його види.
Практична робота №1 « Розв’язання задач з використанням різних видів масштабу. Визначення масштабів планів та
карт за даними про відстані на місцевості та відрізками на карті, що
відповідають цим відстаням»
Мета:
- поглибити і розширити знання про масштаб, сформувати знання про
види масштабу, показати необхідність використання масштабу для складання
планів, карт, навчити дітей користуватися масштабом, переводити одні види
масштабів у інші;
- формувати уміння учнів
працювати з різними видами масштабів;
- виховувати інтерес до
вивчення географії.
Обладнання: атлас, настінна карта півкуль, ілюстративний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
«Фронтальне опитування»
- Визначте, який з
перелічених способів зображення місцевості є фотографією: малюнок,
аерофотознімок, карта, план.
- Визначте, який з
перелічених способів зображення місцевості є кресленням: малюнок,
аерофотознімок, космічний знімок, план.
- Яка найістотніша різниця
між планом і картою?
- Спробуйте оцінити наукове
і практичне значення кожного зі способів зображення Землі.
III. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
«Відстрочена відгадка»
Загадка картографів: «Це спосіб зображення об’єктів за допомогою умовних
знаків.»В який спосіб картографам удається на невеликому аркуші паперу
зобразити відстані в десятки, сотні, тисячі кілометрів? Погляньте на карту
півкуль. Якщо вірити її назві, тут помістилась уся наша планета, площа якої
дорівнює понад
510 млн км² . Крім того, картографи стверджують, що, розгадавши їх загадку,
ви зможете точно визначати відстань між двома населеними пунктами, не
переміщаючись з одного в другий!
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Масштаб.
2. Види масштабів.
3. Переведення масштабів з одного виду в інший.
1. Масштаб.
«Робота зі словником».
Масштаб — відношення довжини відрізка на плані або карті до його дійсної довжини на
земній поверхні.
Масштаб показує, скільки сантиметрів на місцевості міститься в одному
сантиметрі на плані чи карті. Наприклад, 1: 100 000 означає що в 1 см карти
міститься 100 000 см місцевості, або 1 000 м, чи 1 км.
2. Види масштабів.
«Робота з таблицею»
Вид масштабу
|
Спосіб запису
|
Приклад
|
Числовий
|
У вигляді дробу, числівник якого
дорівнює 1, а знаменник показує, у скільки разів відстань на плані або карті
менша за відстань на місцевості
|
1 : 1000
|
Іменований
|
Словами та цифрами показує, яка відстань
на місцевості відповідає 1 см на плані чи карті
|
В 1 см 10 м
|
Лінійний
|
У вигляді лінії, поділеної на рівні
відрізки завдовжки 1 см, які відповідають відстані на місцевості
|
3. Переведення масштабів з одного виду
в інший.
Приклад 1. Переведіть числовий масштаб 1 : 5000 в іменований. Щоб
перевести числовий масштаб в іменований, необхідно знаменник перевести із
сантиметрів у метри (якщо в знаменнику число має більш ніж п’ять нулів, слід
перевести його в кілометри, пам’ятаючи, що в 1 км 100 000 см):
5000 : 100 = 50.
Відповідь. В 1 см 50 м.
Приклад 2. Переведіть іменований масштаб «в 1 см 250 м» у
числовий. Щоб перевести іменований масштаб у числовий, потрібно метри
(кілометри) перевести в сантиметри та записати у вигляді дробу:
250 × 100 = 25 000.
Відповідь. 1 : 25 000.
V. Закріплення вивченого матеріалу
«Виконання практичної роботи № 1»
1) Розв’язання задач з переведення одного виду масштабу в
інший.
І-й варіант
1. Який
масштаб більший:
а) 1 : 10 000 чи 1 : 100 000; б) в 1 см 500 м чи в 1 см 5 км.
2.Який масштаб менший:
а) 1 : 100 000 чи 1 : 2 000; б) в 1 см 2 км чи в 1 см 45 м.
3.Перевести числові
масштаби в іменовані:
а) 1 : 1 500; б) 1 : 15 000; в) 1 : 250 000; г) 1 : 10 000 000.
4.Перевести іменовані
масштаби в числові:
а) в 1 см 100 м; б) в 1 см 50 км; в) в 1 см 5,5 км; г) в 1 см 250 м.
5.Зобразіть прямою
лінією відстань 50 м за масштабом в 1 см:
а) 5 м; б) 10 м.
6.Зобразіть прямою
лінією відстань 500 м за масштабом:
а) 1 : 10 000; б) 1 : 50 000.
7.Накреслити план
підручника, довжина якого — 21 см, ширина — 14 см. Масштаб — в 1 см 7 см.
ІІ-й варіант
1. Який масштаб більший:
а) 1 : 25 000 чи 1 : 2 500; б) в 1 см 7 500 м чи в 1 см 5 км.
2. Який масштаб менший:
а) 1 : 7 500 000 чи 1 : 300 000; б) в 1 см 5 км чи в 1 см 450 км.
3. Перевести числові масштаби в
іменовані:
а) 1 : 2 500; б) 1 : 25 000; в) 1 : 830 000; г) 1 : 250 000 000.
4. Перевести іменовані масштаби в
числові:
а) в 1 см 150 м; б) в 1 см 25 км; в) в 1 см 2,5 км; г) в 1 см 380 м.
5. Зобразіть прямою лінією відстань 150 м за масштабом в 1см:
а) 50 м; б) 150 м.
6.Зобразіть прямою
лінією відстань 50 км за масштабом:
а) 1 : 1 000 000; б) 1 : 2 500 000.
7.Накреслити план
зошита, довжина якого — 20 см, ширина — 15 см.
Масштаб — в 1 см 15
см.
Робота з
планом місцевості
2) Користуючись лінійним масштабом, визначте відстань від
вітряка на горбі, до джерела, до будинку лісника, до мосту через річку до
вітряка на воді.
VI. Підсумок уроку
«Роблю висновок»
Для того щоб зобразити великі території на аркуші паперу, користуються
масштабом. Масштаб показує, у скільки разів відстань на плані менша, ніж на
місцевості.
Розрізняють числовий, іменований і лінійний масштаб.
За допомогою масштабу, лінійки та вимірника можна визначити дійсну відстань
на місцевості.
VII. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф
підручника.
2. Скласти завдання на виконання масштабів.
Немає коментарів:
Дописати коментар