
Географія,6 клас Урок №14
Тема. Географічні карти
Мета:формувати
знання учнів про географічні карти та їхні основні елементи; з’ясувати причини виникнення спотворень на географічних картах; розвивати первинні практичні вміння «читати» карту, користуватися умовними знаками; розвивати
аналітичне мислення, зорову пам’ять, уважність, спостережливість; виховувати повагу до праці картографів, цікавість до картографії,
прагнення навчитися читати та розуміти карти.
Обладнання:
підручники, атласи, зошити, настінні карти півкуль та України.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Очікувані результати:
учні зможуть назвати та показувати елементи географічної карти, пояснювати
причини виникнення спотворень на географічних картах, наводити приклади різних
видів умовних знаків.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Тестування»
1.
Яку форму має Земля?
а) куля; б) геоїд; в) еліпсоїд
а) куля; б) геоїд; в) еліпсоїд
2.
Форму Землі не спотворює:
а) географічна карта; б) план місцевості; в) глобус
а) географічна карта; б) план місцевості; в) глобус
3.
Умовними знаками географічні об’єкти
показують на:
а) глобусі; б) малюнку; в) плані місцевості; г) аерофотознімку
а) глобусі; б) малюнку; в) плані місцевості; г) аерофотознімку
4.
Як називають масштаб, записаний словами?
а) числовий; б) іменований; в) лінійний
а) числовий; б) іменований; в) лінійний
5.
Який вид масштабу записують у вигляді
дробу?
а) числовий; б) іменований; в) лінійний
а) числовий; б) іменований; в) лінійний
6.
Яким кольором на плані місцевості
зображують значок джерела?
а) коричневим; б) чорним; в) синім; г) зеленим
а) коричневим; б) чорним; в) синім; г) зеленим
Прийом «Інтелектуальна розминка»
1.
Що таке план місцевості?
2.
Для чого необхідні умовні знаки?
3.
Що показує масштаб на плані та карті?
4.
Які види масштабів ви знаєте?
Прийом «Картографічний
практикум»
Варіант І
Переведіть числовий
масштаб в іменований.
• 1 : 200 000
• 1 : 500
• 1 : 1 000 000
• 1 : 1000
Варіант ІІ
Переведіть іменований
масштаб у числовий.
• В 1 см 200 м
• В 1 см 1 км
• В 1 см 5 м
• В 1 см 80 км
IIІ. Мотивація навчальної та
пізнавальної діяльності
Прийом «Приваблива мета»
Вивчаючи особливості планів місцевості та відкриваючи таємниці картографів
для їх складання, ви лише за кілька уроків пройшли шлях, який людство долало не
одне століття, створюючи свій найбільший винахід — географічну карту. Точна
дата появи перших карт невідома.
У Давньому Єгипті існували плани земельних ділянок у долині Нілу, які згодом
послужили основою для складання карти всієї держави. У Китаї вже в 1125 р. до
н. е. існувала карта всього царства, яка була побудована з використанням
астрономічних методів. Першим «навчив говорити» карту мовою масштабу грецький
учений Анаксимандр, який жив у VII–VI ст. до н. е. В центрі його карти
розташовувалась Греція, оточена вже відкритими землями Європи й Азії. Згадки
про карти є навіть у Біблії. Розвиток знань про землю, відкриття нових земель
призвели до необхідності створення карт великих територій, а такі карти мали обов’язково
враховувати кулястість Землі. Пошук нових, точних способів складання карт дав
поштовх розвитку складної, але цікавої географічної науки — картографії.
Середньовічні карти коштували дуже дорого, в їх оформленні брали участь відомі
художники, знатні громадяни прикрашали такими картами стіни своїх будинків.
Сьогодні такі карти зберігаються в музеях світу та є дуже цінними експонатами.
Складний і тривалий шлях розвитку пройшла наука картографія до сучасних
карт, які ви бачите перед собою. Однак учені й сьогодні перебувають у
постійному пошуку найбільш точних та інформативних способів відбиття
особливостей земної поверхні. На допомогу їм приходить космічна та електронна
техніка. Яких лишень карт вони не створили! Є навіть карти поверхні Марсу!
Можливо, через деякий час вони знадобляться вам. Але перш ніж вирушати до Марсу
або просто в далеку подорож, потрібно навчитися «читати» карту, вміти знаходити
інформацію, яку містить карта. Давайте переконаємось у справедливості твердження,
що «карта — це найбільший винахід людства».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Формування поняття «географічна
карта»
а) Прийом «Мозкова атака».
б) Прийом «2–4 — усі разом».
в) Запис у зошити
остаточного варіанта.
Географічна карта — це
зменшене та узагальнене зображенняземної поверхні (усієї чи окремої ділянки) на
площині за допомогою умовних знаків.
2. Як на картах враховують
кулястість Землі
Прийом «Проблемне запитання» (робота
з малюнками підручника)
Чому на географічних картах є спотворення?
Для того щоб карта була
суцільною і водночас досить точно відображала земну поверхню, використовують
певні математичні способи — картографічні проекції.
Висновок 1. Географічна
карта — зменшене, побудоване за математичними законами зображення земної
поверхні на площині задопомогою умовних позначень.
3. Елементи карти (робота
з настінними картами та картами атласу)
Карти різного призначення та
змісту можуть мати різний вигляд. Але в цілому всі типи карт складаються з
певного наборуоснов них наступних елементів (складових):
Основні елементи карти
|
||
математична
основа
|
картографічне
зображення
|
допоміжне оснащення
карти та довідкові дані
|
картографічна проекція;
масштаб;
рамка карти;
градусна сітка
|
Рисунок карти
— основний елемент будь-якої карти, що за
допомогою графічних
засобів, пояснювальних підписів та інших способів
розкриває її
зміст
|
легенда карти;
вихідні дані карти (інформація
щодо назви
установи, автора,
адреси, дати тощо)
|
Прийом «Картографічний
практикум»(робота в групах або по рядах)
Знайдіть та назвіть на
«Фізичній карті України» в атласі основні елементи карти.Установіть, яка інформація міститься в легенді карти.
4. Легенда карти
Легенда карти — сукупність умовних знаків, палітри кольорів, зразків
штрихування та їхніх текстових пояснень, що розкривають зміст карти.
У легенді не тільки подані
всі умовні позначення (у деяких випадках лише окремі), палітра кольорів,
приклади штриховки, якіє на карті, а також коротко й точно тлумачиться їхній
зміст.
Як і умовні знаки на плані
позначення на географічних картахподіляються на:
масштабні,
позамасштабні,
лінійні,
пояснювальні.
Основними способами
зображень об’єктів і явищ нагеографічних картах є якісний фон, ареали,
ізолінії, лінії руху тощо.
Прийом «Власні приклади» (продовження роботи в групах)
Розгляньте легенду до
«Фізичної карти України». Наведіть приклади умовних знаків, що належать до
названих видів.
Висновок 2. Одним з
головних елементів карти є її легенда – умовні позначення.
Карту неможливо прочитати, не знаючи змісту умовних
позначень.
V. Закріплення вивченого
матеріалу
Прийом «Творча лабораторія»
Порівняйте умовні позначення
плану місцевості та географічної карти.
Установіть схожість та розбіжності.
Прийом «Бліцопитування»
1. Що є
географічною картою?
2. Чому
на географічних картах
виникають спотворення?
3. Чому
на картах неможливо так детально, як на планах, зобразити місцевість?
4. Чим
відрізняються умовні знаки на картах від умовних знаківна планах?
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
Прийом «Мікрофон»
Наведіть докази, що
підтверджують вислів Ю. Шокальського:«Карта — це те дивовижне знаряддя вивчення
земної кулі, яке можедати людині дар передбачення».
VII. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний
текст підручника.
2. Знайти різні види умовних
позначень географічних карт, намалювати їх у зошиті (по 2–3 приклади кожного
виду).
3. Дізнатися, які збірки
карт (атласи) є вдома та для чого вони призначені.
Немає коментарів:
Дописати коментар