неділя, 23 жовтня 2016 р.

Урок географії у 6 класі

Урок №16

Тема: Градусна сітка на глобусі й географічній карті

Мета:
Навчальна:
       поглибити та систематизувати  знання  про форму та розміри Землі;
          сформувати знання учнів про градусну сітку землі, меридіани та паралелі;
Розвивальна:
          розвивати первинні практичні навички знаходження меридіанів і паралелей на глобусі і карті, характеристики їх особливостей;
          сформувати практичні вміння учнів визначати протяжність об’єктів за градусною сіткою;
          розвивати спостережливість, просторове уявлення,  логічне мислення.
Виховна:
          виховувати практичний інтерес до роботи з  географічними картами;
          виховувати допитливість, інтерес до географії.
Обладнання: Фізична карта півкуль, фізична карта України,  глобус, шахівниця, мультимедійна презентація, проектор, екран
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Карта – це книга,  читати її можуть тільки ті,
хто вивчив азбуку цієї книги
М. Михайлов
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Перевірка присутніх, наявності приладдя необхідного для уроку.
Я рада вас бачити на нашій черговій зустрічі і бажаю  вам гарного настрою, посмішок і успіху, адже успіх – це …
У –  уміння   навчатись і    працювати (Слайд 2)
С –  співробітництво   в парах, в групах
П –  подолання     труднощів
І  –  ініціативність
Х  –  хороший  настрій

Всі ці складові  необхідні для нашого   уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду
-          Яку велику тему ми з вами вивчаємо? (Зображення поверхні Землі на плані і карті)
-          Щоб дізнатися, про що йтиме мова на уроці, відгадайте загадки.
v  Країни без людей, міста без будинків, ліси без дерев, моря без води. (Карта) (Слайд 3)
v  Було, що в казках стовп старий
Віщав богатирям:
Підеш направо – згине кінь,
Наліво – згинеш сам.
А прямо – успіх стріне вас
На всім вашім путі…
Що ж допоможе нам тепер
Шлях правильний знайти? (Карта) (Слайд 4)
- Отже, діти ви зрозуміли, що тема сьогоднішнього уроку у нас буде пов’язана з картою. Але спочатку проведемо інтелектуальну розминку.
·         Прийом «Інтелектуальна розминка» (Слайд 5)
1.      Хто першим висловив здогад про кулястість Землі?
2.      Наведіть докази кулястої форми Землі.
3.      Що таке глобус?
4.      Скільки градусів у колі, половині і чверті кола?
5.      У яких іграх використовується система координат?
6.      Де ще використовується система координат? Для чого?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Хто з вас грає в шахи (показую шахову дошку), той знає, що шахівниця розділена на 64 клітини. Граючий може передати, наприклад по телефону, на який клітинці стоїть будь-яка фігура.
Всі вертикальні ряди шахівниці позначені літерами латинського алфавіту, а горизонтальні ряди - цифрами. Якщо нам сказано, що ферзь, наприклад, знаходиться на квадраті а3, то це значить, що фігура стоїть на перетині першого ряду вертикального і 3-го горизонтального. А хто з вас не грав у Морський бій. (Слайд 6). Назвіть, на яких позиціях стоять кораблі. (В2, В3, К1, К2, К3 і т. д.)
Тепер подивіться на карту півкуль. Вона покрита умовними лініями, тобто на місцевості вони не існують. Ці лінії незвичайні, вони дозволяють вирішити дуже важливе і складне завдання – визначати географічні координати різних точок земної поверхні.
Система координат використовується всюди, навіть у кінотеатрі, театрі, цирку, стадіоні (Слайд 7)
Карта світу з Псалтирю ще не мала координат. Вперше   географічні координати запровадив давньогрецький астроном Гіппарх, а першу  карту з географічними координатами створив давньогрецький географ і картограф Клавдій Птолемей. (Слайд 8)
Візьмемо м'яч для настільного тенісу і маркером нанесемо на його поверхню точку. Тепер спробуйте описати місце цієї точки на поверхні м'яча.  Нелегке завдання? Без спеціальних методів воно нездійсненно, адже поверхня м'яча рівна, на ній відсутні лінії , до яких можна «прив'язати» нашу точку. Такі лінії є на глобусі і карті півкуль, вони утворюють своєрідну сітку, що називається градусною. А лінії називаються меридіанами і паралелями, положення пов'язане з двома унікальними точками на нашій планеті полюсами  і екватором. Сьогодні на уроці ми детальніше познайомимося з їх місцем розташування.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.      Розповідь учителя (Слайд 9, 10)
Сьогодні наш урок – підготовчий  етап у виконанні певного завдання. Ми починаємо вивчення теми – «Градусна  сітка на глобусі й географічній карті», і епілогом до неї можуть стати слова Михайлова: «Карта - це книга, читати її можуть тільки ті, хто вивчив абетку цієї книги». На сьогоднішньому уроці ми почнемо вивчати абетку географічної карти, дізнаємося про меридіани і паралелі які утворюють градусну сітку. Завдяки якій можна визначати напрямок, положення частин територій і об'єктів, визначення відстаней.
Паралелі начебто підперізують Землю. Найдовшим «поясом» є екватор, на карті він виглядає прямою лінією і ділить Землю на Північна і Південна півкулі. Чим ближче до полюсів, тим паралелі коротші, тому довжина частини паралелі в один градус зменшується від екватора, де вона становить приблизно 111 км, до полюсів. Паралель можна провести через будь-яку точку на земної поверхні, і вона завжди буде вказувати напрям «захід-схід». (Слайд 11)
2.      Прийом «Хвилинка підручника» (Слайд 12)
·                    Прочитати визначення «паралель». Чому ці лінії називаються паралелями?
3.      Прийом «Картографічна лабораторія»
Учні знаходять на і показують лінії паралелей на глобусі і карті півкуль і відповідають на запитання. (Слайд 13)
·                    Через скільки градусів проведені паралелі на глобусі, фізичній карті півкуль, фізичній карті України?
·                    Чи можна їх провести інакше?
·                    Чи всі паралелі однакові за протяжністю?
·                    Яка навколосвітня подорож буде довшою по екватору чи 60-й паралелі?
·                    Чи є на Землі точка, з якої можна рухатися тільки на схід? тільки на захід?
·         Фізкультхвилинка (Слайд 14)
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити –
Свої сили відновити.
Раз! Два! Час вставати.
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів нахилились,
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.

4.      Розповідь учителя. (Слайд 15)
Умовні лінії на глобусі і карті, які проведені через Північний і Південний полюси, називаються меридіанами. На глобусі меридіани мають вигляд півкола в 180 градусів, а на карті півкуль майже всі вони мають форму вигнутих ліній (дуг) .
Довжина будь-якого меридіана становить приблизно 20 тис. км, тобто половину довжини екватора нашої планети, а довжина частини меридіана в один градус приблизно дорівнює 111 км. На місцевості, глобусі і карті меридіан є точним покажчиком напряму «північ-південь». Знаючи цю властивість і лінію меридіана, легко визначити сторони горизонту на місцевості та напрямок на глобусі і карті.
5.      Прийом «Хвилинка підручника» (Слайд 16)
Прочитати визначення «меридіан». Чому ці лінії називаються меридіанами?
6.      Прийом «Картографічна лабораторія»
Учні знаходять на і показують лінії паралелей на глобусі і карті півкуль і відповідають на запитання. (Слайд 17)
·                    Через скільки градусів проведені меридіани на глобусі, фізичній карті півкуль, фізичній карті України?
·                    Чи можна їх провести інакше?
·                    Чи всі меридіани однакові за протяжністю?
·                    Яка навколосвітня подорож буде довшою по 40-му чи 150-му меридіану?
·                    Чи є на Землі точка, з якої можна рухатися тільки на південь? Тільки на північ?
·                    Чи є на Землі материк, який перетинають всі меридіани Землі? А океан?
·                    Чи є на Землі точка, де весь час дують тільки південні вітри? Тільки  північні вітри?
7.      Прийом «Географічний практикум» (Слайд 18)
Користуючись текстом підручника заповнити таблицю:

Питання

Меридіани

Паралелі

Визначення

Умовні лінії на глобусі чи карті, що з'єднують найкоротшою відстанню географічні полюси Землі
Умовні лінії на глобусі чи карті, паралельні екватору

Форма на глобусі

Півкола

Кола

Форма на карті

Вигнуті лінії – дуги
Вигнуті лінії – дуги; екватор – пряма лінія
Вказує напрямок

Північ – південь, “полуденна лінія”
Захід – схід

Протяжність

У градусах – 180°;
у кілометрах - ≈20 000км;
1° ≈ 111км

У градусах - 360°;
у кілометрах різна;
екватор - ≈40000км;
довжина дуги 1° різна, зменшується від екватора
(1° ≈ 111км) у бік полюсів

V.  Закріплення знань, умінь навичок.

1.      Прийом «Бліц-опитування» (Слайд 19)
·        Скажіть грецькою мовою «полуденна лінія».
·        З яких ліній складається градусна сітка на глобусі й карті?
·        Що таке меридіан?
·        Що таке паралель?
·        Який напрямок показують паралелі?
·        Який напрямок вказують меридіани?
·        Яка протяжність одного градуса меридіана? Паралелі?

2.      Прийом «Творча лабораторія» (Робота в парах)
      Визначити за фізичною картою півкуль протяжність Африки з півночі на південь по 30 меридіану. Подивіться, як це робить ведмедик. (Слайд 20)

1)      31°+35°=66 – протяжність у градусах;
       Довжина дуги 1° на меридіані – 111  км
2)      111км х 66° = 6660 км – протяжність у кілометрах.
Отже, протяжність Африки з півночі на південь по 30 меридіану 6660 км.

      Визначити за фізичною картою півкуль протяжність Африки із заходу на схід по10 паралелі на північ від екватора. Подивіться, як це робить ведмедик. (Слайд 21)
1)      18°+52°=70° - протяжність у градусах;
       Довжина дуги 1° на паралелі 10° - 109,6 км
2)      109,6км х 70° = 7672 км – протяжність у кілометрах.
Отже, протяжність Африки із заходу на схід по 10-й паралелі 6660 км.
3.      Прийом «Географічна хвиля» (Слайд 22)
       Уявна лінія, що ділить земну кулю на дві півкулі.
       Умовні лінії, що з'єднують полюси землі.
        Кола, проведені (умовно) на поверхні Землі паралельно до екватора.
       Модель земної кулі.
       Чи є на земній кулі паралель, по якій можна здійснити найдовшу навколосвітню подорож?
       Чи буде мандрівка від полюса до полюса по 30 меридіану коротша, ніж по 60?
       В якому напрямку буде пливти корабель з Атлантичного океану в Тихий через Панамський канал?
       Визначте, яке море розташоване північніше Чорне чи Середземне?

VI. Підсумок уроку. Рефлексія. (Слайд 23)

-        Мені сподобалось…

-        Мені не  сподобалось…

-        Я не зрозумів (ла)…

-        Я дізнався (лася)…

-        Мені було важко…                                                  



         VIІ. Домашнє завдання               (Слайд 24)                  

1.      Опрацювати текст підручника §15;
2.      Відповідати на запитання після параграфу;
3.      Визначити протяжність по екватору Південної Америки (на високий рівень).

                                                                                  

Немає коментарів:

Дописати коментар