середа, 19 жовтня 2016 р.

Відкритий урок з географії материків і океанів у 7 класі на районному семінарі заступників директора з навчально-виховної роботи


Тема: АФРИКА. ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ ТА ІСТОРІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ МАТЕРИКА.


Мета:
-       ознайомитись із своєрідністю природи материка, що пов’язана  з особливостями географічного положення;
-       сформувати уявлення про періоди дослідження материка;
-       закріпити вміння визначати координати крайніх точок материка;
-       формувати вміння наносити елементи берегової лінії на контурну карту;
-       розвивати творчу уяву, формувати стійкий пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю;
-       виховувати в учнів бажання бути здоровим, радіти кожному прожитому дню.
Очікувані результати:  
знати:
ü план  характеристики  географичного  положення материка;
ü особливості  географічного  положення Африки;
ü  імена  видатних  зарубіжних  та  українських  вчених та дослідників Африки,  результати  їх  роботи.
уміти:
ü характеризувати географічне положення материка за планом;
ü  розповідати про основні етапи дослідження материка;
ü показувати на карті географічні об'єкти;
ü працювати з тематични­ми картами атласу.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Африки, атла­си, «Зошити для практичних робіт з географії», мультимедійна презентація учителя, презентації учнів, мультимедійний проектор, підручники, роздавальні картки із завданнями для груп.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок-подорож.
Девіз уроку: «В далекі мандри ми рушаємо – багато нового і цікавого ми взнаємо»

Хід уроку
        I.            Евокація
1) Організаційний момент
Налаштовування сприятливого психоемоційного мікроклімату
Елемент творчого навчання   «Знайомство»
На попередньому уроці ми з вами закінчили знайо­митись з океанами нашої планети. Хтось з вас вивчав цю тему із за­доволенням, комусь було нецікаво, а для когось вона стала поштовхом до мрії про далекі краї та мандри. І це не дивно, бо всі ви різні. Хтось із вас любить дискотеки, підніміть праву руку вверх, а хто надає пере­вагу футболу — підніміть ліву руку. В кого вдома є братик чи сестричка, заплескайте в долоні, а в кого тільки пес чи кішка — схиліть голову впра­во. Та разом з тим усі ви в чомусь дуже схожі. У вас усіх чисті, розумні очі. Поверніть голову до свого сусіда по парті, подаруйте один одному те­пло своїх очей, а тепер посміхніть­ся приязною посмішкою. Щойно ви всі були однаково прекрасні. Із сьо­годнішнього уроку ми починаємо вивчення материків нашої плане­ти. Вони теж, як і люди, дуже різні і водночас дуже подібні між собою. Наше з вами завдання — знайти в них риси подібності і пояснити причини розбіжностей. А ще — на­вчитись їх однаково любити, бо всі вони — наша єдина планета Земля.
    II.            Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду.
Учитель. Сьогодні ми почнемо вивчати наступний розділ курсу «Географія материків і океанів», який називається «Материки».
·        Бесіда
*    Що таке материк?
*    Назвіть материки Землі.  Покажіть їх на карті.
*    Покажіть на карті та назвіть океани.
*    Як ви вважаєте, чому вивчення курсу «Геогра­фія материків і океанів» розпочалося з океанів?
·        «Інтелектуальна розминка». А з яким з материків ми будемо знайомитись сьогодні, ви скажете, прочитавши маленьку шифровку на екрані. (Слайд 1)
А   И  У   Б  Н  Я  Н
Ф   К  Л  Л  И  С  Ц
Р   А  Ю  Е  Ц  О  Я
(Африка – улюблениця сонця)
Учитель. Отже, тема нашого уроку «Африка. Осо­бливості географічного положення та історія дослі­дження материка». (Слайд 2)
Наша мета на уроці: скласти характеристику географічного положення відповідно до плану та встановити його особливості, а також ознайоми­тись з історією дослідження материка. (Слайд 3)
Перший материк, який ми будемо вивчати,— це материк тропічних широт, до якого К. І. Чуковський не радив потрапляти... Не ходіть, діти, в Африку гуляти! Діти не послухали й побігли до Африки. Ми теж не можемо втриматись, адже усіх жителів приваблює цей континент, мабуть, тому що на його просторах залишилися місця, де не ступала нога людини. А у вік, коли люди побували практично всюди, так хочеться бути першопрохідцем!
Сьогодні ми вирушаємо в подорож до загадкової, екзотичної Африки, і  девіз уроку: «В далекі мандри ми рушаємо – багато нового і цікавого ми взнаємо» (Слайд 4)
·        Прийом «Мозковий штурм»
*   Кожен материк ми будемо вивчати за планом, який ви бачите на екрані. (Ознайомлення з планом вивчення материка) (Слайд 5)
*   Скажіть, будь ласка, чому вивчення будь-якого географічного об'єкта доцільно починати з геогра­фічного положення? (Саме фізико-географічне поло­ження визначає природні умови материка.)
 III.            Мотивація  навчальної діяльності
*   Розповідь учителя (з використанням методів сугестопедагогіки)
Під тиху мелодійну музику вчитель читає текст, використовуючи відеосюжет (Слайди 6-8):
Африка — цікавий континент.
Тут пригадуєм момент,
Він був колискою життя
І дав людині майбуття.
У Єгипті, ми всі знаєм,
Перше чудо світу зустрічаєм.
Це одвічні піраміди,
Історії славнії сліди.
Природа континенту є контрастна,
Людина у діяльності над ним не власна.
Є зона зливових дощів,
Гірських країн і пустель масив.
Хоч материк і є спекотний,
Тече тут Ніл величний, повноводний.
Сам Лівінґстон тут мандрував
І Африку для нас вивчав.

     Африка... Скільки загадковостей у цьому слові! Африка — це континент надзвичайно різноманітних ландшафтів: пустель, напівпустель, лісів, жарких саван, гірських вершин, вкритих снігом. Тваринний світ Африки — це жива колекція тропічної фауни. Африка — це сотні племен, які ведуть надзвичайно цікавий спосіб життя.
Ось така вона, Африка, незвичайна й досі загадкова.
·        Випереджальне завдання. Учнівська презентація «Дивовижна Африка» (Слайд №9 - 20)
*    А чи замислювались ви коли-небудь над тим, чому Африку назвали Африкою?
-       Існує кілька версій походження цієї назви
(Слайд №21 «Топонімічна загадка»).
 «Афора» (фінікійське) — «той, що відокремився».
«Фарака» (арабське) — «розділення».
«Авриг», «африк» — назва арабських племен Північної Африки.
«Афрос» (давньогрецьке) — «піна».
«Африкус» «Афріа» (латинське) — «безморозна».
Пояснення
Фінікійці вживали термін «афора», тобто «від­окремлені», до перших міст, що виникли на північ­ному узбережжі Африки і стали жити самостійно, відокремлено від Фінікії.
Араби словом «фарака» називали землі Північ­ної Африки, відділені від Саудівської Аравії водами Червоного моря.
«Африкою» називали землі проживання афригів чи авригів давньогрецькі моряки. Плаваючи вздовж берегів Північної Африки, вони часто не могли до них підійти через сильний прибій і спо­стерігали густу, високу піну, ним утворену. «Афрос» вживалось ними у значенні «пінна земля».
«Афріа» — «безморозна земля». Так називали територію Північної Африки, латиняни, звернувши увагу на головну особливість тутешнього клімату. Яка з версій здається вам найбільш переконливою? Звіртеся з підручником.
(Слайд 22)
 IV.            Усвідомлення

·        Евристична бесіда
*    Що ви розумієте під терміном «географічне положення»?
(Очікувана відповідь: положення об’єкта відносно інших відомих географічних об’єктів – екватора, нульового меридіана, кліматичних поясів, інших материків та океанів)


·        Робота з картою (групова робота).  «Мозковий штурм»
Визначити особливості географічного положен­ня материка:
План на слайді №23
План характеристики географічного положення материка
1.     Положення відносно екватора й нульового меридіана.
2.     Крайні точки материка, їхні географічні координати.
3.     Протяжність материка.
4.     Положення відносно материків.
5.     Положення відносно океанів і океанічних течій.
6.     Положення відносно кліматичних поясів.

-       видовжений з півночі на південь;
-       майже посередині перетинається екватором;
-       розташовується в чотирьох півкулях;
-       берегова лінія слабо порізана;
-       небагато островів;
-       близькість Євразії тощо.

·         Метод «Мікрофон»

У чому полягає особливість географічного положення Африки?
(Африка — єдиний материк, що лежить в усіх півкулях. Його перетинають екватор (майже посе­редині), нульовий меридіан. Материк знаходиться в екваторіальному, субекваторіальних, тропічних, субтропічних географічних поясах.
Африку омивають: Атлантичний океан і його Середземне море, Індійський океан і його Червоне море. Берегова лінія слабо розчленована. Має єдину велику затоку — Гвінейську, лише один великий острів — Мадагаскар, який відокремлюється від материка Мозамбіцькою протокою, а також один великий півострів — Сомалі. На природу матери­ка впливають теплі течії (Гвінейська, Мозамбіцька) і холодні (Канарська, Сомалійська, Бенгальська) течії.
Найближчий материк — Євразія. Від Євро­пи відокремлює Середземне море і Ґібралтарська протока. Від Азії — Червоне море, Суецький канал і Баб-ель-Мандебська протока.)

·         Прийом «Дивуй»
Знайдіть на фізичній карті Африки ту частину берегової лінії, яка б нагадувала зуб. (Півострів Сомалі — «Африканський зуб»)
Уважно подивіться на карту.
*    Що вам нагадують обриси материка? (Може, це буква Р, що роз­горнута справа наліво, або незграбна кам'яна сокира?)

Цей цікавий материк
До тепла, мов кішка, звик.
На екватор, на гарячий,
Що дощами часто плаче,
Ліг худеньким животом
І завмер, як сонний сом.

Учитель. Багато чого про природу материка може розповісти й положення його крайніх точок.

Практична робота № 7. Визначення географічних координат крайніх точок Африки
Мета: закріпити вміння визначати географічні координати крайніх точок материка та наносити їх на контурну карту.

Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Африки, кон­турна карта Африки, олівці, лінійка.

Хід роботи
1.     Визначення крайніх точок Африки - та їхніх координат
Клас працює  групами (чотири групи.)
Учитель. У далекому царстві Африки жив цар, який мав чотирьох синів, які не дружили з географією. А як стали вони на порі, то вирішив їх батько оженити. Наказав зробити самостріли й вистре­лити. Куди потрапить стріла, там і буде наречена. Через декілька днів на світанку піднялись сини на високі стіни палацу, що стояв неподалік від озера Танґаньїка.
Вистрілив перший син на крайню північ, дру­гий — на південь, третій — на захід, четвертий — на схід.
І пішли вони щастя шукати. Допоможемо царевичам? Визначимо координа­ти крайніх точок і нанесемо їх на карту. Записи робимо у робочому зошиті.
Перший варіант (перша група) визначає координати пів­нічної точки Африки.
Другий варіант (друга група) визначає координати пів­денної точки Африки.
Третій варіант (третя група) визначає координати західної точки Африки.
Четвертий варіант (четверта група) визначає координати східної точки Африки.

Після виконання практичної роботи учні порівнюють свої записи із записами на мультимедійній дошці (Слайд № 24 - 26). Вчитель пропонує піднести руку тим учням, які виконали роботу без помилок.
Координати:
Північна
м. Рас-Енґела
Південна  
м. Агульяс (Голковий)
Західна
м. Альмаді
Східна
м. Рас-Гафун

37° пн. ш. 10° сх. д.


35° пд. ш. 20° сх. д.
        
15° пн. ш. 17° зх. д.               

11° пн. ш. 51° сх. д.
Завдання. Показати на карті крайні точки мате­рика.
2.     Визначення протяжності материка (Завдання групам на окремих картках)
Протяжність материка можна визначити двома способами: за допомогою градусної сітки і за допомогою масштабу.
1 група: Визначити відстань з півночі на південь вздовж 20° сх.д. в градусах і км
32° + 35° = 67°; 67° × 111км = 7 437км
2 група: Визначити відстань з півночі на південь вздовж 20° сх.д. за масштабом
350км × 21,1 см = 7 385км
3 група: Визначити відстань із заходу на схід вздовж 10° пн.ш. в градусах і км
14° + 52° = 66°66° ×109,6км = 7 233,6км
4 група: Визначити відстань із заходу на схід вздовж 10° пн.ш. за допомогою масштабу
350км × 20,3см = 7 105км
Перевірка (Слайд 27)

·        Прийом «Логічні ланцюжки»
*    Як розташована Африка віднос­но екватора? Спрогнозуйте на­слідки такого положення.
«Логічний ланцюжок» (Слайд 28)
а)  Екваторіальні широти мак­симальний кут падіння соняч­них променів           ? (температура повітря протягом року)
б)  Екваторіальні широти         тиск ?          ? (кількість опадів, режим ви­падання)
в)  Тропічні широти         тиск ?          ? (кількість опадів, режим випа­дання)
*    Які позитивні (негативні) наслід­ки такого положення? Це сприяє (не сприяє) життю та діяльності людей?
*    Наскільки контрастним (стабіль­ним, одноманітним) може бути клімат за таких умов?
*    Чи комфортно жилося б вам у  такому кліматі?
·         Прийом «Уявна подорож»
(випереджальне домашнє завдання)
Учитель. А зараз, щоб ви не втратили зацікавленос­ті до вивчення Африки, представники туристичної фірми запрошують вас до уявної подорожі навколо Африки. Ваше завдання — не лише уважно їх вислухати, а й нанести на контурну карту об'єкти географічної номенклатури, які будуть згадуватися в рекламно­му проекті.
Але перед подорожжю проведемо фізкультхвилинку. (Слайд 29)

Африка - це материк, (окреслили материк)
Що до сонця вже привик, (окреслили сонце)
Сонце - поруч, сонце - збоку (повороти тулуба)
Літо - цілий рік, нівроку. (широко руки вбік)

Тут півострів Сомалі - (показали руками)
Невід'ємний ріг землі, (окреслили трикутник)
Там Мадагаскар, це - острів, (окреслили еліпс)
Відійшов від суші зовсім. (крок вправо і назад)

Ось вулкан Кіліманджаро, (руки і погляд вверх)
Що гукає: -Де ти, хмаро? (долоні трубою)
Ми бредемо по Сахарі, (хода на місці)
А пісок, як на пожарі. (скачки на місці)

Тут є Нігер, там є Конго, (показали руками)
Шо течуть собі під богом (руки вверх)
Крокодил заліз у Ніл (повзуть руками)
І від щастя очманів. (пливуть руками).



Креативні директори:
Вас вітає туристичне агентство «ВелКом». Раді запросити вас до 20-денної подорожі на комфорта­бельному пасажирському теплохо­ді навколо Африки. Лише 20 днів знадобляться нині, щоб здійснити плавання, на яке раніше витрача­лись роки.
Наша подорож починається зі сто­лиці Єгипту — Каїра. Єгипет — країна сонця, оазисів та пірамід. Каїр — місто контрастів, що поєд­нує надсучасні автостради, забудо­ви та супермаркети зі старовинни­ми храмами, гомінкими базарами та незвичними стилем життя каїр­ців. Тут до ваших послуг автобусна екскурсія до пірамід, а значить — незабутні враження на все життя!
Ось морська подорож і розпоча­лась. Першим по маршруту — Се­редземне море. Це внутрішнє море Атлантичного океану, що омиває три частини світу: Європу, Азію та Африку. Воно ж і відокремлює Аф­рику від Європи. Море відоме єв­ропейцям здавна, і здавна відомі північні береги Африки, бо ман­друвати Середземним морем і не помітити Африки — неможливо.
Попереду — небезпечна частина подорожі: вузька і підступна Ґібрал­тарська протока. Про її примхли­вий характер знали ще давні греки, які описали його у своїх міфах.
Аж ось і Атлантичний океан. Наш теплохід підходить до Канарських  островів. Це  дійсно райський куточок, що складається з 7 основних островів і шести маленьких острівців. Кожен острів відрізняється від інших своєрідністю пейзажів, що відтворюють природні куточки всіх регіонів планети.
Чудова погода робить нашу по­дорож просто фантастичною! Пе­ретинаючи екватор, ми обов'язково подякуємо Нептуну за його добро­зичливість на Святі моря. А святку­вати ми його будемо у Гвінейській затоці. Це найбільша затока біля берегів Африки.
Далі на нас чекає найпівденні­ша точка Африки — мис Аґульяс. Вітаємо! Ми дійшли до Індійського океану! На мисі дуже багато ціка­вого. Тут стоїть найстаріший маяк Африки, який показує шлях вже багатьом поколінням мореплавців. І, як не дивно, тут ви можете зу­стріти пінгвінів і сфотографуватись з ними. Так, Так! Бо Африка екзо­тична у всьому!
Подорож продовжується, і нас вже чекає найбільший острів біля берегів Африки — Мадагаскар. Ві­зитна картка острова — лемури. А ще біля його берегів справжній рай для аквалангістів. Спробуй­те, і вам сподобається! Від Африки острів відділений Мозамбіцькою протокою. Це найдовша протока у світі. Її довжина — 1760 км!
Ми залишаємо океанічні про­стори і через вузьку Баб-ель-Мандебську протоку входимо до Чер­воного моря. Це внутрішнє море Індійського океану. Дуже тепле і со­лоне. Свою назву дістало через ве­личезні зарослі червоних коралів на дні. Червоне море зв'язане із Середземним Суецьким каналом. Суецький канал відомий як най­давніший канал у світі. Він існує з III тис. до н. е., тоді він називав­ся каналом Фараонів. Єгиптяни ви­користовували його як торгівельний шлях. В римську епоху його називали річкою Троянів. Згодом його занедбали і про нього забули. В 642 році араби відновили його, а через 134 роки засипали піском. Згодом, аж у XVIII ст., долею кана­лу зацікавився Наполеон, який ви­рішив реконструювати його. Але інженер Жак Лепер, помилившись в розрахунках рівнів Червоного і Середземного морів, вважав будів­ництво каналу неможливим. І На­полеон повірив своєму інженеру Лише в 50-х роках XIX ст. роботи з будівництва каналу відновились завдяки домовленості між Франці­єю та Єгиптом. Канал було побудо­вано заново і відкрито 17 листопада 1869 року. З 1952 року він є власніс­тю Єгипту. Саме через цей канал ми повертаємось до Каїру.
Подорож за­кінчилась. 20 днів — це не так уже й багато. Але я сподіваюсь, що в вашому житті вони залишать бага­то вражень. Щоб не забути їх, візь­міть на пам'ять колекцію мушель, їх можна купити будь-де або діста­ти з дна моря самому, якщо вас за­хопив дайвінг. (Демонстрація ко­лекції)
Дякуємо!

Об'єкти географічної номенклатури учні позна­чають на настінній карті, а учні позначають на контурній карті у робочому зошиті.
·        Прийом «Логічні ланцюжки»
-                   Отже, як ви щойно перекона­лись, Африка омивається вода­ми двох океанів — Атлантичного та Індійського. А чи впливають ці океани на природу материка? Давайте спробуємо спрогнозува- ти та оцінити цей вплив.
·        «Логічний ланцюжок» Атлантичний океан (Слайд 39)

а)  Канарська течія        яка?          де?        що?
б)  Бенгальська течія         яка?          де?          що?
в)  Гвінейська течія          яка?          де?          що?
Висновок. Атлантичний океан уріз­номанітнює чи сприяє збідненню природи материка; пом'якшує чи робить різкішим його клімат?
·        «Логічний ланцюжок» Індійський океан  (Слайд 40)

а)  Сомалійська течія         яка?         де?         що?
б)  Південна пасатна течія          яка?         де?         що?
в)  Течія Західних Вітрів          яка?           де?          що?
Висновок. Індійський океан пом'як­шує чи робить різкішим клімат ма­терика, урізноманітнює чи збіднює його природу?
      Опишіть берегову лінію матери­ка: наявність заток, проток, пів­островів, островів; загальна по­різаність берегів, наявність зруч­них бухт.
Така берегова лінія сприяє осво­єнню материка та веденню гос­подарства чи утруднює їх?

Дослідження материка (Слайд 41)

·         Прийом «Шпаргалка – домашня заготовка» (Слайд 42 - 48)
1 група – Давид Лівінгстон
2 група – Генрі Стенлі
3 група – Микола Вавилов
4 група – Єгор Ковалевський
    V.            Закріплення і систематизація знань
·       Прийом «Слово вчителя» (Слайд 49)

·        Прийом «Кросворд із сюрпризом» (Слайд 50)
Давши правильні відповіді на запитання ви отримаєте у виділеній колонці оцінку своєї діяльності на уроці.
1.     Крайня західна точка материка (Альмаді);
2.     Півострів на сході материка (Сомалі);
3.     Крайня південна точка (Агульяс);
4.     Найсолоніше море світу(Червоне);
5.     Найбільший острів біля берегів Африки (Мадагаскар);
6.     Канал, що відділяє Африку від Євразії (Суецький);
7.     Дослідник Африки (Лівінгстон).
У виділених клітинках отримали слово «молодці». Так, діти, ви справді сьогодні дуже плідно попрацювали. Сподіваюся, що подальша наша співпраця буде такою ж цікавою і успішною.
 VI.            Узагальнення знань  (Слайд 51)
Африка — другий за розмірами території мате­рик Землі.
Екватор перетинає Африку майже посередині, що обумовлює своєрідність подібних природних умов північної та південної частин материка.
Це «колиска людства», яку досліджували європейці — Д. Лінґвістон, Є. Ковалевський, Г. Стенлі.
Ну от і закінчилась наша фантастична подорож.  Країна Знань розкрила перед вами широку дорогу. Ви працювали з різними джерелами знань.
-       Чого ви навчилися під час подорожі?
-       Які труднощі виникли?
-       Що сподобалося на уроці?
VIII.            Домашнє завдання  (Слайд 52)
1.     Опрацювати матеріал підручника §§11, 12
2.     Підготувати розповідь «Три дні в Африці» (за бажанням)
3.     Скласти кросворд «Африка» (з вивченої номенклатури) (за бажанням)

Додаток 1.


Робоча картка для групи 1

1.     Визначте географічні координати крайньої північної точки .
2.     Визначте протяжність Африки з півночі на південь за градусною сіткою уздовж 20°сх.д. (1°меридіану – близько 111км)
3.     Давид Лівінгстон


Робоча картка для групи 2

1.     Визначте географічні координати крайньої південної  точки.
2.     Визначте протяжність з півночі на південь за допомогою масштабу і лінійки.
3.     Генрі Стенлі

Робоча картка для групи 3

1.     Визначте географічні координати крайньої західної точки .
2.     Визначте протяжність Африки із заходу на схід уздовж  10° пн. ш. за допомогою градусної сітки (1°паралелі по широті 10° - 110 км)
3.     Микола Вавилов

Робоча картка для групи 4

1.     Визначте географічні координати крайньої північної точки .
2.     Визначте протяжність Африки із заходу на схід уздовж  10° пн. ш. за допомогою масштабу і лінійки
3.     Єгор Ковалевський

Немає коментарів:

Дописати коментар