понеділок, 24 жовтня 2016 р.

Урок географії у 8 класі

Тема. Геологічна історія Землі. Геологічне літочислення. Геологічні ери.


Мета: формувати уявлення учнів про особливості геологічної будо­ви основних тектонічних районів та структур України, вік та поширен­ня гірських порід; ознайомити учнів з головними етапами геологічної історії формування території; порівняти особливості природних умов території в різні ери; формувати в учнів знання про геологічну карту України, її легенду, що складена за геохронологічними принципами; сприяти формуванню наукового світогляду про будову Землі.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: геологічна та тектонічна карти України, геохроноло­гічна таблиця, атласи.
Опорні та базові поняття: гірська порода, платформа, щит, плита, геологія, антропоген, лес, палеогеографія.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Прийом «Інтерактивні вправи»
-Поєднання: встановити зв'язок між рельєфом  і тектонічними структурами
-Послідовність: розташувати форми рельєфу по порядку зменшення висоти
IIІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Прийом «Бліцопитування»
• Що вивчає наука геологія?
• Чи відомі вам якісь галузі геології?
• Які знання можна дістати з геохронологічної таблиці?
• Які етапи геологічної історії відбулися на території України?
• Визначте значення відомостей про поширення різновікових гео­логічних порід у межах України?
• Яку інформацію ми можемо дістати з геологічної карти України?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Прийом «Географічна лабораторія»
Учні працюють із геохронологічною картою, її легендою та гео­хронологічною таблицею. Роблять висновки про їх особливості.
2. Учитель. Територія України геоструктурно пов’язана з докемб­рійською Східноєвропейською платформою, герцинською Скіфською платформою, що до неї прилягає та з альпійськими утвореннями гірських районів Українських Карпат і Криму. Вона формувалася про­тягом тривалої геологічної історії. Свідченням цього є те, що в межах України поширені породи всіх геологічних епох від найдавніших до­кембрійських до сучасних. В цьому ми також переконалися під час аналізу геологічної карти України та познайомившись з її легендою. Тепер ви знаєте, що на геологічних картах для позначення віку від­кладів використовується певний колір та значкові умовні знаки.
3. Прийом «Кути»
Клас поділяється на шість груп. Кожна група одержує завдання на картках і самостійно опрацьовує новий матеріал. Учні використо­вують карти атласу, матеріали підручника, геохронологічну таблицю. Результати роботи обговорюються всім класом. Час виконання роботи обмежено (3–5 хвилин)
І група
1. Що таке леси? Яке походження вони мають?
2. Якими геологічними породами складена територія Волино-Подільської плити?
II група
1. Визначте період, коли відбулося загальне підняття території Укра­їни та звільнення її від моря?
2. Які з геологічних порід найбільш поширені в межах території До­нецької складчастої області?
3. Які геологічні умови сприяли утворенню вугілля в Донецькому басейні?
IIІ група
1. Чим зумовлене поширення різновікових геологічних порід на території України?
2. Якими за віком гірськими породами складені Українські Карпати і Кримські гори?
3. Доведіть, що альпійське горотворення в межах України ще про­довжується.
IV група
1. Що відбувалося на території України в антропогені?
2. Які з геологічних порід отримали найбільше поширення в межах території Дніпровсько-Донецької западини?
3. Чому четвертинні відклади поширені всюди на території України?
V група
1. В якій послідовності змінювалися палеогеографічні умови на те­риторії сучасної України?
2. Які за віком гірські породи складають Український щит?
3.Чому в межах Українського щита потужність товщ осадових від­кладень незначна ?
VІ група
1. Чому не всі геологічні відклади можна показати на геологічній карті для кожного конкретного району?
2. Якими геологічними породами складена територія Дніпровсько-Донецької западини?
3. Які корисні копалини тут видобувають?
Учитель підбиває загальний підсумок роботи в групах
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Прийом «Експрес-тест»
1. Геологічний час, в який утворилися сучасні гірські області України:
а) кайнозойський час;
б) неоген-антропогеновий час;
в) юра-крейда;
г) неогеновий час.
2. Тектонічна структура, в межах якої виявлено найдавніші гірські породи:
а) Український щит;
б) Донецька складчаста область;
в) Волино-Подільська плита;
г) Воронезький масив.
3. Риса, яка характеризує антропоген:
а) найдовший період;
б) на території України переважає море;
в) відбуваються потужні землетруси;
г) льодовиковий період.
4. Повсюдне поширення на території України мають відклади:
а) четвертинні;
б) архейські;
в) карбонові;
г) крейдові.
5. Виберіть правильне твердження про геологічну будову України:
а) на півночі країни виділяються структури альпійського горотво­рення;
б) у період кайнозойської ери відбувались значні горотворчі про­цеси, активізувалась вулканічна діяльність в Україні;
в) на території України зустрічаються тільки допалеозойські від­кладення гірських порід.
6. Розшифруйте індекси порід різновікових геологічних систем, по­ширених на території України:
а) Q — …;
б) T — …;
в) К — …;
г) N — ….
2. Прийом «Загадка картографа»
Один учень називає тектонічну структуру, другий — вік відкладів, що тут залягають, та яким кольором позначається на карті, а потім навпаки.
VІ. Підсумки уроку
Заключне слово вчителя (висновки):
• За допомогою геологічної карти можна визначити розташування, вік і склад гірських порід.
• У межах території України наявні породи різних ер та періодів формування (від архею до сучасності), що обумовлює їхні особ­ливості.
• Різноманітний склад гірських порід, потужність, послідовність та характер їхнього залягання свідчать про те, що протягом геоло­гічної історії території України палеогеографічні умови постійно змінювалися.
• В антропогені значно впливали на формування гірських порід і рельєф наступання і танення материкових льодовиків, форму­валися леси та лесоподібні суглинки, на яких у міжльодовикові епохи утворилися найродючіші ґрунти.
VІІ. Домашнє завдання

Опрацюйте текст підручника, складіть короткий опис приро­ди території сучасної України за часів палеозойської або мезозой­ської ер.

Немає коментарів:

Дописати коментар