Географія, 6 клас Урок №17
Тема: Географічні
координати.
Правила відліку географічної широти
Мета:
Навчальна:
•
закріпити знання учнів про градусну сітку землі;
•
сформувати уявлення учнів про географічну широту;
•
вивчити алгоритм визначення географічної широти.
Розвивальна:
•
сформувати практичні вміння учнів визначати
географічну широту точок;
•
розвивати спостережливість, просторове
уявлення, логічне мислення.
Виховна:
•
виховувати практичний інтерес до роботи з географічними картами;
•
виховувати допитливість, інтерес до предмета.
Обладнання: фізична карта півкуль, фізична
карта України, шкільні атласи, підручник, мультимедійна презентація, екран
Тип уроку: комбінований із застосуванням
комп’ютерної презентації
Хід уроку
І. Організаційно-вступна частина
- підготовка учнів до роботи (перевірка наявності
необхідних для уроку засобів навчання);
- входження у діловий ритм (налаштування на роботу);
- створення психологічного настрою, емоційної пізнавальної
діяльності учнів (Стали в коло, побажали один-одному гарного настрою і успіху в
роботі).
ІІ. Актуалізація досвіду та корекція опорних знань учнів
1.
перевірка
домашнього завдання (перевірка
письмового завдання визначення протяжності по екватору Південної Америки)
1)
80°
- 50° = 30° - протяжність Південної Америки вздовж екватора у градусах;
2)
111
км х 30° = 3330км – протяжність Південної Америки вздовж екватора у кілометрах.
Відповідь:
отже, протяжність Південної Америки вздовж екватора становить 3330км.
2.
Фронтальне
опитування.
• Прийом
«Інтелектуальна розминка» (слайд 5)
1. Які лінії мають назву паралелі?
2. Які лінії мають назву
меридіани?
3. Яка лінія має назву екватор?
4. Чим паралелі відрізняються від
меридіанів?
5. Які приклади координатної
сітки, що застосовуються в повсякденному житті, ви можете навести? Для чого
вони використовуються?
•
Прийом
«Географічна хвиля» (слайд 6)
1. Уявна лінія, що ділить земну кулю на дві півкулі.
2. Умовні лінії, що з'єднують полюси землі.
3. Кола, проведені
(умовно) на поверхні Землі паралельно до екватора.
4. Модель земної кулі.
5. Чи є на земній кулі паралель, по якій можна здійснити
найдовшу навколосвітню подорож?
6. Чи буде мандрівка від полюса до полюса по 70 меридіану
коротша, ніж по 150?
7. В якому напрямку буде пливти корабель із Середземного
моря в Червоне через Суецький канал?
8. Визначте, який острів розташований південніше –
Мадагаскар чи Нова Гвінея?
9. Скажіть грецькою мовою полуденна лінія.
10.
Чи
є на Землі найсхідніша точка?
11.
Де
на Землі сонце завжди світить з півночі і предмети, які воно освітлює
відкидають тінь теж на північ?
3.
Тести (слайд 7)
1.
Виберіть
правильні твердження:
А)
паралелі проходять через полюса Землі;
Б)
найдовша паралель – екватор;
В)
паралель 60º пд.ш. перетинає два материки;
Г)
найдовший меридіан – нульовий;
Д)
меридіани проходять через полюса Землі;
Е) меридіани проходять паралельно екватору;
Є) Антарктиду перетинають усі меридіани;
Ж)
меридіан 130º сх.д. перетинає три материки;
З) паралель 60º пд.ш. не перетинає жодний із
материків.
2.
Екватор
ділить Землю на півкулі:
А)
Північну і Південну; б)
Східну і Західну.
3.
На
карті напрямок на північ завжди
співпадає з напрямком:
А)
з верхом карти; б)
паралелей; в) меридіанів;
4.
Довжина
дуги одного градуса паралелі завжди однакова:
А)
так; б) ні.
5.
Довжина
дуги одного градуса меридіану складає:
А)
40 000 км; б)20 000к м; в)
111 км; г) 1 км.
6.
Назви
материк, який перетинають всі меридіани.
7.
За
географічною картою визначте протяжність о. Мадагаскар з півночі на південь.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Постановка завдань уроку
• Прийом «Приваблива мета»
«До чого люди люблять карти і плани! А чому? А тому, що
там, на картах і планах, можна доторкнутися до півночі, півдня, сходу і заходу
рукою, а потім промовити: ось ми, а ось Невідоме, ми будемо рости, а воно буде
зменшуватися», так захоплено писав Жуль Верн.
Минулого
уроку ви дізналися про меридіани та паралелі, що утворюють
градусну сітку. Завдяки градусній сітці можна визначати напрямок, вказувати положення частин
територій, об’єктів. Однак головною
таємницею градусної сітки є її здатність точно вказувати на розташування об’єкта на поверхні Землі.
Сьогодні на уроці ви нарешті
почнемо розгадувати цей головний секрет. Ми починаємо знайомство з географічними координатами, а
вірніше з однією з них – географічною широтою. Починаємо розгадувати таємницю
чарівних цифр і букв (слайд 7)
Я бажаю вам успіху і впевнена, що ми досягнемо мети:
вивчимо поняття «географічна широта» і навчимося її визначати за картою.
IV.
Сприймання нового матеріалу
• Первинне запам’ятовування матеріалу
Формування
понять «географічна широта» та «географічна довгота».
Для більш
наочного розуміння «широти» і «довготи» слід відзначити, що ці поняття виникли
ще в сиву давнину для опису розмірів Середземного моря. Його протяжність із
заходу на схід удвічі більша,
ніж з півночі на південь. Тому відстань із заходу на схід, що відповідає довжині моря, почали
називати довготою, а відстань з
півночі на південь, яка відповідає ширині,— широтою. (слайди 8- 9)
• Співпраця вчителя й учнів
• Прийом
«Хвилинка підручника»
Знайти в тексті підручника §15 визначення «географічна широта», прочитати.
1.
Яка
буває географічна широта?
2.
Яких
значень вона може набувати?
3.
Що
означає знайти географічну широту? (слайди 8- 9)
• Фізкультхвилинка:
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити –
Свої сили відновити.
Раз! Два! Час вставати.
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів нахилились,
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V.
Усвідомлення вивченого матеріалу
•
Засвоєння
теоретичних знань
Вивчення алгоритму знаходження географічної широти, якщо точка лежить на
паралелі. (слайд
15) , якщо точка лежить між паралелями (слайди 16-17).
•
Виконання
завдань для визначення рівня засвоєння
•
Прийом «Хвилинка підручника»
Робота за малюнком
61 на стор. 69 на визначення географічної широти точок.
•
Розуміння
навчального матеріалу
Робота в парах «Заповнити таблицю» (слайд 18)
Географічний
об’єкт
|
географічна широта
|
м.
Москва
|
?
|
м. Київ
|
?
|
влк.
Котопахі
|
?
|
влк.
Кіліманджаро
|
?
|
•
Виявлення
помилок, їх корекція
Перевірити
таблицю (слайд
19, 23)
Географічний об’єкт
|
Географічна широта
|
м. Москва
|
56°пн. ш.
|
м. Київ
|
50°пн. ш.
|
Влк. Котопахі
|
1°пд. ш.
|
Влк.
Кіліманджаро
|
3°пд. ш.
|
• Прийом «Естафета» (слайд 20)
(робота по
рядах)
Визначити географічну широту об'єктів
І ряд
|
ІІ ряд
|
м. Каїр
|
оз. Чад
|
влк. Везувій
|
г. Аконкагуа
|
оз. Ейр
|
о. Пасхи
|
Перевірка і
корекція (слайд
21)
І ряд
|
ІІ ряд
|
м. Каїр - 30°пн.ш.
|
оз. Чад - 14°пн.ш.
|
влк. Везувій - 42°пн.ш.
|
г. Аконкагуа - 32°пд.ш.
|
оз. Ейр - 29°пд.ш.
|
о. Пасхи - 26°пд.ш.
|
VІ. Систематизація й узагальнення навчального матеріалу
•
Творче
перенесення набутих знань у нові умови діяльності
Робота з
картою України (слайд
22)
Визначити географічну широту:
г. Говерла - 48°пн.ш.
м. Миколаїв - 47°пн.ш.
м. Дніпропетровськ - 48°30' пн.ш.
VІІ.
Рефлексія (слайд 24)
Я __________________________+
мої дії на уроці
Повторив ______________________________
Дізнався _______________________________
Навчився ______________________________
Зрозумів _______________________________
Не вмів, а тепер вмію __________________
Моя оцінка за урок
__________
VІІІ.
Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів
•
Що таке географічна широта?
•
Як
визначати географічну широту?
ІХ.
Пояснення домашнього завдання(слайд 25)
1. Вивчити поняття «географічна
широта» та алгоритм її знаходження за фізичною картою півкуль та фізичною
картою України;
2. Знайти географічну широту
об'єктів: м.Львів, м. Полтава, м. Вашингтон, г. Джомолунгма
Немає коментарів:
Дописати коментар