вівторок, 25 жовтня 2016 р.

Конспект уроку географії у 9 класі

Географія, 9 клас                                                                                   Урок №9

Тема: Трудові ресурси і зайнятість населення


Мета уроку: розкрити поняття «трудові ресурси», «за­йнятість населення», «економічно активне населен­ня», «безробіття»; вчити учнів пояснювати причини неповного використання трудових ресурсів, працюва­ти з додатковими та статистичними матеріалами; ви­ховувати почуття громадянської відповідальності.
Тип уроку: ділова гра «Прес-конференція».
Обладнання: карта України, Конституція України, статистичні матеріали, вирізки з періодичної преси, комп'ютерне обладнання з відповідним програмним забезпеченням.
ХІД УРОКУ
I.                Організаційний момент
Урок проводиться у формі ділової гри «Прес-конференція». Частина учнів класу заздалегідь за до­помогою вчителя готують питання для діючих осіб прес-конференції: вони виступають кореспондентами засобів масової інформації. Інша частина учнів виступають у ролі фахівців із цього питання. Учні готують­ся до уроку, добирають статистичні матеріали, готують фактичні відомості для відповіді кореспондентам. Уся інформація зосереджена в комп'ютері.
II.               Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми й мети уроку
У будь-якій країні є частина населення, яка виробляє блага, а все населення в цілому — споживає ці бла­га. Усвідомлена праця є ознакою, яка відрізняє лю­дей від тварин. З життєвого досвіду нам відомо, що не всі люди працюють: одні ще малі, інші непрацездатні. На сьогоднішньому уроці ми з'ясуємо всі питан­ня, які пов'язані з людьми, що працюють або можуть  працювати.
III. Вивчення нового матеріалу
Вчитель. Трудові ресурси — частина населення, яка володіє необхідними фізичними і духовними здібно­стями, загальноосвітніми і професійними знаннями для роботи в господарстві. До трудових ресурсів Укра­їни відносять працездатне населення: чоловіки у віці 16—60 років, жінки у віці 16—55 років, а також працю­ючі підлітки до 16 років і особи пенсійного віку, які бе­руть участь у суспільному виробництві.
Кореспондент газети «Урядовий кур'єр». У мене питання до експерта-статиста № 1. Яка кіль­кість трудових ресурсів є сьогодні в Україні?
Питання експерту-статисту № 2. Чому держава по­винна мати інформацію про кількість трудових ре­сурсів?
Вчитель. Людські ресурси, їх праця — це розум, зу­силля людей, використані на виробництві й у сфе­рі послуг.
Кореспондент газети «Придніпровська правда». У мене питання до юриста. Скажіть, будь-ласка, які закони України регламентують права та обов'язки працюючих людей?
Кореспондент газети «Апостолівські новини». У мене два питання до групи науковців. Скажіть, від чого залежить кількість трудових ресурсів у країні? Який стан забезпечення трудовими ресурсами в Укра­їні порівняно з іншими країнами?
Вчитель. Поняття «трудові ресурси» вживається у світовій практиці рідко. Частіше використовується поняття «економічно активне населення». Це части­на населення, зайнята суспільно корисною діяльніс­тю, яка приносить прибуток. Щодо цього визначення хочу нагадати думку шотландського економіста Адама Смітта: «Людина служить інтересам суспільства, тоді, коли діє у своїх інтересах, і тоді, коли свідомо прагне цього». А інший його вислів звучить так: «Дайте лю­дям можливість зробити свої справи — і справи йти­муть своїм звичаєм»,— ці слова стали девізом вільно­го ринку.
Вчитель. Усі люди держави працюють на різних під­приємствах, у різних галузях господарства, тобто мо­жемо говорити про зайнятість населення.
Прийом «Аналітичний практикум»
На основі цифрових даних побудуйте кругову діагра­му галузевої структури трудових ресурсів та зробіть висновок:
промисловість — 26,5 %;
будівництво — 7,5 %;
сільське і лісове господарства — 19,6 %;
невиробнича сфера — 33 %;
транспорт і зв'язок — 13,4%.
Ведучий. Щоб людина могла на високому рівні ви­конувати свої професійні обов'язки, їй треба мати від­повідну освіту. Що із цього приводу говорить Консти­туція України? Міністр освіти і науки?

Учні знайомляться з картою вищих навчальних закладів України.

Вчитель. За економічної кризи, в умовах якої відбу­вається перехід до ринкової економіки, в Україні по­ширюється безробіття. Безробіття — це переважання пропозиції вільної робочої сили над попитом на неї. Хто такі безробітні?
Це люди працездатного віку, які з незалежних від них причин не мають заробітку, що зареєстровані в дер­жавній службі зайнятості.

Кореспондент газети «Апостолівські новини». У мене питання до робітника державного центру за­йнятості. Чому в Україні виникло безробіття і як його можна подолати?

Кореспондент газети «Червоний гірник». У мене питання до керівника групи статистів. А яка ситуація з безробіттям у нашому районі?

Вчитель. Через два роки ви закінчите школу і перед вами, постане питання, куди влаштуватися на роботу чи, може, піти вчитись.
Запам'ятайте формулу: «Хочу — можу — треба». Хочу — це, те чим вас зацікавлює професія. Можу — це ваші здібності, можливості, стан здоров'я, що по­трібні для вашої професії. Треба — це попит на обрану професію на міському та регіональному ринку праці.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Тест
1.           Частину населення, яка бере чи може брати участь у трудовій діяльності, називають:
а)       економічно активним населенням;
б)       трудовими ресурсами;
в)       безробітними.
2.           Території України, які відчувають дефіцит трудо­вих ресурсів:
а)       південні області;
б)       центральні і східні області;
в)       західні області.
3.                      Причина виникнення безробіття в Україні:
а)       висока частка міського населення;
б)       переважання в статевій структурі чоловіків;
в) падіння виробництва; повільне створення нових; робочих місць.
4. Економічно активне населення — це:
а)      трудові ресурси держави;
б) частина населення, зайнята суспільно корисною працею, яка приносить прибуток;
в)      міра залученості людей до трудової діяльності.
V.      Підсумок уроку
VI.     Домашнє завдання
             Опрацювати §   підручника.
   Розробити заходи щодо подолання проблем зайня­тості населення України.
   Повторити тему «Населення України», підготува­тися до тематичного оцінювання.

Додаткові матеріали до уроку з теми «Трудові ресурси»
Інформація для фахівців
 Юрист
Конституція України:
Ст. 43. Кожна людина має право на працю, що вклю­чає можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Ст. 45. Кожна працююча людина має право на відпо­чинок.
Обов'язки працюючих зібрані в Кодексі законів про працю і в Законі про охорону праці.
Декларація прав людини (проголошена Генеральною Асамблеєю ООН):
Ст. 23. «Кожна людина має право на працю, на віль­ний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці, та на захист від безробіття.
Ст. 25. Кожна людина має право на достатній життє­вий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Ст. 26. Кожна людина має право на освіту.
Група науковців
Кількість працездатного населення залежить від:
а)            загальної його кількості, віку, статевого складу (чим більше жінок, дітей, людей похилого віку, тим нижча частка працездатного населення);
б)           кількості працюючих підлітків і осіб пенсійного віку.
Міністр зайнятості населення
Найвищий рівень забезпеченості трудовими ресур­сами мають західні області: Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська. Так, у Закарпатській області част­ка працездатного населення становить 56 %, дітей і підлітків — 28 %, тобто тут більший притік робочої сили молодого віку.
У центральних та північно-східних областях — низь­кий природній приріст населення, частка молодих трудових ресурсів невисока. Тут можливості працевла­штування обмежені.
У південних областях існує проблема дефіциту трудо­вих ресурсів. Це працедефіцитний регіон. Тут перева­жають галузі, що потребують великої кількості робо­чих рук, особливо жіночих. Здебільшого це сільські райони, де найменша густота населення.
Міністр праці і соціального захисту населення
У західних областях необхідно швидкими темпами розвивати різні галузі господарства, створювати нові робочі місця. У центральних та північно-східних об­ластях треба рівномірно розмістити підприємства, за­охочувати народжуваність, розв'язувати екологічні проблеми.
У південних областях треба створити кращі умови для життя населення, тим самим закріпити кадри.


Міністр освіти і науки
За рівнем освіти населення Україна посідає одне з про­відних місць у світі. Поряд із мережею середніх шкіл, середніх спеціальних навчальних закладів виникли нові типи державних та приватних навчальних закла­дів — гімназії, ліцеї, коледжі.
Експерт-статист № 1
В Україні на 100 осіб працездатного віку припадає 78 осіб у непрацездатному віці.
Це дуже високе демографічно-економічне наванта­ження на працездатне населення, яке витримати еко­номіці навіть високорозвинених країн складно.

Робітник державного центру зайнятості
В умовах ринкових відносин потрібен механізм раціо­нального використання трудових ресурсів, зменшен­ня частки безробітних, подолання тенденції «старін­ня» трудових ресурсів.
Причини виникнення безробіття:
  падіння виробництва;
  нові робочі місця створюються повільно;
                в Україні немає достатнього досвіду у сфері працев­лаштування.
Шляхи подолання безробіття:
                збільшення робочих місць шляхом розвитку дріб­ного і середнього бізнесу;
  розвиток галузей сфери обслуговування;
  розвиток індивідуальних господарств;
                у промислових районах розвивати галузі легкої промисловості, щоб зайняти жіночі руки.
Експерт-статист № 2
Трудові ресурси України становлять 27,8 млн осіб. У 57,4 % від усього населення, серед них 54 % припа­дає на осіб працездатного віку, жінки складають 51 %; 71 % працездатного населення проживають у містах.
На 1000 працюючих на селі припадає 1035 непрацюю­чих осіб (у тому числі 597 пенсіонерів і 438 дітей).

Немає коментарів:

Дописати коментар